W czasie tygodnia matematyki klasy 4 - 6 uczestniczyły w ciekawych lekcjach matematyki pod opieką Pani Ewy Pawłowskiej i Pani Izabeli Kardasz. Uczniowie klas piątych wzięli udział w lekcji matematyki opartej na faktach - obejrzeli film pt. ,,Zdrowe odżywianie", na podstawie którego uzupełnili wspólnie kartę pracy. Zawierała ona zadania typu prawda/fałsz, na dobieranie oraz typu otwartego zawierające treści związane ze zdrowymi posiłkami, produktami - ich kalorycznością i spalaniem, itp. Lekcje te były okazją do realizacji jednego z priorytetów MEN na ten rok szkolny. Wszystkie klasy 4 - 6 uczestniczyły w lekcjach z grami planszowymi doskonalącymi umiejętność logicznego myślenia, rozumowania dedukcyjnego, spostrzegawczości i bystrości umysłu. Najbardziej popularne były: gra w SET-a, tangramy, radosne sześciany - puzzle przestrzenne. Klasa VI ,,a'' w ramach przygotowań do sprawdzianu wzięła udział w turnieju matematycznym, w którym I miejsce zajął Juliusz Kuzyka, II miejsce Szymon Łukaszewicz i Dawid Szubzda, a III miejsce Zosia Gumieniak i Dominik Chomczyk. Gratulujemy uczniom klasy szóstej i życzymy powodzenia na sprawdzianie! :))
wtorek, 29 marca 2016
poniedziałek, 28 marca 2016
Pułapki umysłu.
23 marca klasa II D z wychowawcą panią Ewą Jadczak w ramach Roku Otwartej Szkoły
i Tygodnia Matematyki - pojechały na Politechnikę Białostocką na interaktywną wystawę
pt.: „PUŁAPKI UMYSŁU”. Lista stanowisk do „rozgrzania umysłu” obejmowała:
Efekt Komiwojażera - Mapa Polski, Efekt Komiwojażera - Mapa Europy, Figura unikursalna 1, Figura unikursalna 2, Most Leonarda, Drewniany Most, Piramida z dwóch elementów, Piramida z piłek, Mozaika Eschera – kangury, Zagadka: Równe czy nierówne, Zębaty stół, Wieża Hanoi, Zręczne ręce, Matematyczny Zegar, Zagadka Kwadrat i trójkąt, Zagadka Wielkie T, Zagadka: Kwadrat i krzyż, Zagadka: kwadrat i kwadraty, Piramida z 4 elementów, Kalendarz Pantomino, Budowla z klocków, Gra Jenga XXL. Wszystkie stanowiska zabaw wymagały skupienia i logicznego myślenia. Dzieci były zachwycone. Doskonale poradziły sobie z wykonaniem zadań.
Nad bezpieczeństwem dzieci czuwały pani Joanna Ostaszewska-Samojło i pani Marta Renberg- Rogowska.
Edukacja przyrodnicza inaczej.
11 marca dzieci klasy II d z wychowawczynią p. Ewą Jadczak w ramach obchodów Roku Otwartej Szkoły były na zajęciach edukacyjnych z leśnictwa w Ośrodku Statystyki Leśnictwa i Ochrony Przyrody. Uczniowie wzbogacali swoją wiedzę z edukacji przyrodniczej. W zajęciach warsztatowych prowadzonych przez panią Małgorzatę Jelską i panią Ewę Sobiech, wszystkie dzieci rozpoznawały drzewa, rośliny i zwierzęta lasów. Prezentacja multimedialna przybliżyła dzieciom zagrożenia i uwrażliwiła na piękno lasów. Dzieci zostały nagrodzone dyplomami- „ przyjaciela lasu i przyrody.”
sobota, 26 marca 2016
Spotkanie z p. Zofią Olek-Redlarską
Dnia 4 marca odbyło się spotkanie z autorką wierszy dla dzieci- dr Zofią Olek-Redlarską.
Pani Zofia, oprócz tego, że jest nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej z wieloletnim doświadczeniem, to również jest wykładowcą na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku. Jej pasja to pisanie wierszy oraz spotkania literackie z dziećmi.
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach autorskiego projektu pt. "Czytanie jest super", którego autorkami są nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej- p. Paulina Żarniewska oraz p. Joanna Derkowska. Wszystkie klasy pierwsze oraz "zerówka" miały okazję posłuchać wierszy z tomiku poezji pt. "Portrety imion dziecięcych" oraz "Złote Piórko" czytanych przez samą autorkę! Dzieci były także uczestnikami ciekawych zajęć literackich przeprowadzonych przez p. Zofię. Po spotkaniu była możliwość zakupu książeczek z dedykacją.
Był to naprawdę udany dzień!
środa, 23 marca 2016
Matematyka na lekcjach
Matematyka, to nie tylko rozwiązywanie zadań siedząc w ławce. To także nauka poprzez łamigłówki, zagadki, układanki oraz edukacyjne strony internetowe.
Tydzień Matematyki II
W ramach Tygodnia Matematyki korytarze szkolne, a nawet schody przyozdobione zostały matematycznymi informacjami.
SPEKTAKL "BAŚNIE POLSKIE"
W piątek 18 marca
2016 r. klasy I - III oglądały spektakl Wrocławskiego Teatru
In-Art pt. "Baśnie polskie".
Odbyliśmy
zapowiadaną przez wykonawców prawdziwą podróż w
najdalsze zakątki polskich baśni. Spektakl składał się z trzech
przedstawień: „Szewczyk Dratewka”, „Żywa Woda”, „Złota
Kaczka” i zabrał nas do źródła, w którym każdy
mógł dostać odpowiedź na pytanie: „Co jest miarą
prawdziwego człowieka”.
Dobre serce szewczyka Dratewki sprawiło, że zwierzęta przyszły mu z pomocą w godzinie najcięższej próby. Pewien młodzieniec zdobył uzdrawiającą wodę dla chorej matki tylko dlatego, że nie uległ pokusom bogactwa i sławy, a ubogi czeladnik w „Złotej Kaczce” odrzucił takie bogactwo, którym nie można się dzielić, w zamian otrzymując proste lecz szczęśliwe życie.
W spektaklu nie oglądaliśmy zatem komputerowych super-bohaterów, gdzie ich wielkość mierzona była siłą czy liczbą uzbrojenia. Bohaterowie przedstawienia to zwykli ludzie często wystawieni na ciężką próbę. Musieli przeciwstawić się losowi mając jako tarczę tylko samego siebie.
Niespotykane formy teatralne, przepiękne lalki, barwne kostiumy i światła to atrakcje jakie obejrzeliśmy w tym przedstawieniu! Piękne melodie i piosenki uzupełniły wspaniałe i niezapomniane wrażenia po spektaklu.
Dobre serce szewczyka Dratewki sprawiło, że zwierzęta przyszły mu z pomocą w godzinie najcięższej próby. Pewien młodzieniec zdobył uzdrawiającą wodę dla chorej matki tylko dlatego, że nie uległ pokusom bogactwa i sławy, a ubogi czeladnik w „Złotej Kaczce” odrzucił takie bogactwo, którym nie można się dzielić, w zamian otrzymując proste lecz szczęśliwe życie.
W spektaklu nie oglądaliśmy zatem komputerowych super-bohaterów, gdzie ich wielkość mierzona była siłą czy liczbą uzbrojenia. Bohaterowie przedstawienia to zwykli ludzie często wystawieni na ciężką próbę. Musieli przeciwstawić się losowi mając jako tarczę tylko samego siebie.
Niespotykane formy teatralne, przepiękne lalki, barwne kostiumy i światła to atrakcje jakie obejrzeliśmy w tym przedstawieniu! Piękne melodie i piosenki uzupełniły wspaniałe i niezapomniane wrażenia po spektaklu.
wtorek, 22 marca 2016
Spotkanie z legendą
W dniu 03.03.2016 roku gościliśmy w naszej szkole panią Halinę Wakuluk - pisarkę oraz bibliotekarkę ze Szkoły Podstawowej nr 28 im. K.I.Gałczyńskiego. Pani Halina poprzez prezentację swojej twórczości przybliżyła uczniom klas II, III i IV legendy polskich miast. Szczególnie zainteresowały nas wiersze opowiadające o Białymstoku: "O wędrującej fontannie na Rynku Kościuszki", "O praczkach" oraz historia związana z psem Kawelina, którego rzeźba znajduje się w miejskim parku Planty.
Bardzo dziękujemy za wizytę i zapraszamy ponownie.
GALERIA ZDJĘĆ TUTAJ
GALERIA ZDJĘĆ TUTAJ
poniedziałek, 21 marca 2016
Matematyczny Pierwszy Dzień Wiosny
Uczniowie naszej szkoły przywitali wiosnę!!! Z tej okazji uczestniczyli w spotkaniu na sali gimnastycznej. Każda z klas I - III zrobiła plakat używając jedynie figur geometrycznych, tym samym odkrywając matematyczne kształty budzącej się do życia przyrodzie.
niedziela, 20 marca 2016
Kangur 2016
Wydarzeniem rozpoczynającym Tydzień Matematyki był Międzynarodowy Konkurs "Kangur Matematyczny". Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
wtorek, 15 marca 2016
SPOTKANIE w klasie I C i III B
10 marca 2016 roku odbyło się w klasie I C i III B niezwykłe spotkanie uczące szacunku i tolerancji wobec inności drugiego człowieka. Zaproszonym gościem była Pani Barbara Szymańska - osoba niewidoma. Towarzyszył jej pies przewodnik - Fokus.
Uczniowie dowiedzieli się jak należy zachować się wobec osób niewidomych i jak można im pomóc spotykając na ulicy. Co należy zrobić, a czego nie wypada. Pani Barbara opowiedziała o tym, jak radzi sobie z codziennymi obowiązkami i co jej w tym pomaga. Dowiedzieliśmy się także jaką rolę w życiu osoby niewidomej pełni pies przewodnik. Fokus okazał się mądrym i odpowiedzialnym psem, mimo młodego wieku.
To niezwykłe, wzruszające spotkanie było niesamowitym doświadczeniem. Uczniowie uświadomili sobie, że niepełnosprawność, w tym przypadku - bycie osobą niewidomą, nie oznacza rezygnacji z marzeń,
z rozwijania zainteresowań, pasji i zamiłowań, a także z poznawania nowych ludzi i świata. Spotkanie to
z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczniów i budzić będzie refleksję.
piątek, 11 marca 2016
Uczniowie są EKO
25 lutego uczniowie klas drugich uczestniczyli
w zajęciach warsztatowych „Segreguję świecę przykładem”. To była ekologiczna lekcja, podczas której dzieci
dowiedziały się, jak prawidłowo odróżnić i segregować odpady i dbać o nasze
środowisko. Zajęcia prowadził zaproszony edukator PUHP „LECH". Dzieci
wzbogaciły swoją wiedzę dotyczącą nowego systemu gospodarki odpadami w Białymstoku. Utrwaliły
pojęcia: odpady, segregacja, recykling. Prezentacja 3 spotów, krążki z
piktogramami, wykreślanki - bardzo
urozmaiciły zajęcia. Dzieci aktywnie uczestniczyły w warsztatach. W nagrodę
otrzymały torby ekologiczne, malowanki i opaski odblaskowe.
poniedziałek, 7 marca 2016
Pomagamy zwierzętom zimą
niedziela, 6 marca 2016
Wycieczka edukacyjna do Centrum Informatyki ZETO
W ostatnim dniu Tygodnia Informatyki - 04.03.2016r - odbyła się wycieczka edukacyjna do Centrum Informatyki ZETO w Białymstoku. Uczniowie poznali miejsce pracy, specyfikę zawodu informatyka. Poznali różne języki programowania. Uczestniczyli w warsztatach programowania czujników ruchu. Poznali aplikacje wykorzystywane do uczenia się matematyki. Dziękujemy Panu Dyrektorowi Adamowi Jurczenia i jego pracownikom za poświęcony czas i zaangażowanie w kształcenie naszych uczniów.
Konkursy
W Tygodniu Informatyki odbyły się też konkursy. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z wystaw.
Klasy 1-2 - tworzenie grafiki nt. „Mój wolny czas z przyjacielem”
Klasy 3-6 - „Kolaż/plakat przedmiotowy promujący miejsca w Internecie do nauki i zabawy”
klasy 4-6 „Kolaż/plakat przedmiotowy promujący miejsca w Internecie do nauki każdego przedmiotu”
Klasy 1-2 - tworzenie grafiki nt. „Mój wolny czas z przyjacielem”
Klasy 3-6 - „Kolaż/plakat przedmiotowy promujący miejsca w Internecie do nauki i zabawy”
klasy 4-6 „Kolaż/plakat przedmiotowy promujący miejsca w Internecie do nauki każdego przedmiotu”
Konkurs Informatyczny Klik-Plik
Konkurs Informatyczny Klik-Plik w tym roku szkolnym nawiązywał tematycznie do bezpiecznych zachowań w Internecie. Przygotowany został na platformie Kahoot. Uczniowie rozwiązywali go z wykorzystaniem tabletów i smartfonów.
Zwycięzcy konkursu:
Kacper Borysiuk 4B - I miejsce
Natalia Białobrzeska - 4A - II miejsce
Ola Trochimczuk 4B i Oliwia Sołowiej 5B - III miejsce
GRATULUJEMY!!!
Zamień klikanie na żonglowanie
Przed feriami rozpoczęliśmy akcję pod nazwą "Zamień klikanie na żonglowanie". Na czwartkowym spotkaniu przed konkursem Klik-Plik zorganizowaliśmy rozgrywki żonglowania. Do konkursu stanęła jedna osoba Ewa Półtorak z 5B. Przez minutę Ewa żonglowała trzema piłeczkami i otrzymała tytuł Mistrza żonglowania. Gratulujemy!
Prelekcja "Komputer - zabawka czy sposób na życie"
We czwartek 3 marca 2016 r gościliśmy pana Krzysztofa Matuka -rodzica naszej uczennicy- na prelekcji "Komputer - zabawka czy sposób na życie". Pan Krzysztof opowiedział o tym, jaką rolę komputer odegrał w jego życiu. Jak od zabawki stał się sposobem na naukę, podróże, biznes.
Świetlicowy Konkurs Plastyczny "Bezpieczny Internet"
Panie Ula Łozdowska i Iza Kardasz zorganizowały w świetlicy konkurs plastyczny "Bezpieczny Internet". Prace można było oglądać na wystawie w holu głównym w Tygodniu Informatyki a teraz zapraszamy do obejrzenia e-galerii.
Wystawa modeli komputerów
Chętni uczniowie klas czwartych, jako zadanie dodatkowe, stworzyli modele komputerów. W całym Tygodniu Informatyki można było oglądać je na wystawie na korytarzu I piętra.
Informatyka na lekcjach
W Tygodniu Informatyki nauczyciele na lekcjach w ramach swojego przedmiotu prezentowali strony internetowe przydatne do nauki i zabawy. Plakat z adresami tych stron przygotujemy i udostępnimy dla wszystkich uczniów. Nauczyciele przygotowywali również lekcje z wykorzystaniem sprzętu przez uczniów: tabletów, smartfonów oraz laptopów. Uczniowie nabywali przekonania, że Lepszy internet zależy też od nich. Dziękujemy wszystkim nauczycielom, którzy zechcieli włączyć się w działania Tygodnia Informatyki.
Na zajęciach z wychowawcą klasy 4-6 we środę 2 marca 2016r uczestniczyli w zajęciach z profilaktyki rówieśniczej w sytuacjach, w których wykorzystywany jest internet, z wykorzystaniem scenariusza zajęć "Gdzie jest Mimi?"
Nauczyciele zajęć komputerowych w klasach 1-6 przeprowadzili cykl zajęć zwiększających kompetencje uczniów w zakresie bezpiecznego użytkowania Internetu: „Jak bezpiecznie zwiedzać cyfrowy świat?”, "Przytul hejtera", "Dodaj znajomego". Uczniowie klas 5-6 uczestniczyli w kursie e-learningowym na platformie Fundacji Dzieci Niczyje pt. "Znajomi - nieznajomi". Uczniowie klas czwartych podjęli trud wykonania Internetowego Kodeksu Drogowego.
Nauczyciele zajęć komputerowych w klasach 1-6 przeprowadzili cykl zajęć zwiększających kompetencje uczniów w zakresie bezpiecznego użytkowania Internetu: „Jak bezpiecznie zwiedzać cyfrowy świat?”, "Przytul hejtera", "Dodaj znajomego". Uczniowie klas 5-6 uczestniczyli w kursie e-learningowym na platformie Fundacji Dzieci Niczyje pt. "Znajomi - nieznajomi". Uczniowie klas czwartych podjęli trud wykonania Internetowego Kodeksu Drogowego.
Subskrybuj:
Posty (Atom)